
Акад. Петя Василева, ръководител на Специализираната очна болница за активно лечение “Акад. Пашев", отговаря на въпроса на Лидия Иванова:
Астигматизмът е вродена аномалия на рефракцията на окото, при която светлинните лъчи не се фокусират точно върху ретината. Може да се прояви самостоятелно - прост астигматизъм, или да е комбиниран с късогледство или далекогледство - сложен астигматизъм. Дължи се на особености във формата и пречупването на роговицата и лещата. При по-слаби степени може да се постигне нормално зрение в резултат на нагаждане на окото с помощта на вътреочните мускули. Това постоянно усилие обаче води до оплаквания от зрителна умора и временно замъгляване на образа, както и до развитие на хронични възпалителни процеси (конюнктивит, блефарит, ечемици). Когато астигматизмът е комбиниран с късогледство, зрението надалече е затруднено в различна степен в зависимост от диоптрите на късогледството. При далекоглед астигматизъм пациентите може да имат добро зрение, но получават бързо зрителна умора, особено при продължително гледане наблизо. При някои форми на астигматизъм пациентите накланят главата си, за да постигнат по-ясно зрение.
Тази информация можете да прочетете само с регистрация на сайта на "24 часа". Регистрацията е напълно безплатна и ви дава неограничен достъп до архива на 24chasa.bg, възможност за персонализиране на новините през "Моят 24 часа", както и всекидневен нюзлетър с най-важните новини за последното денонощие. Може да бъде с профил в социална мрежа или e-mail.