
През 2024 г. българският туризъм най-после се е съвзел от пандемията, но това се отнася само за вътрешния. Броят на чуждите туристи все още е с около 280 хиляди по-малко, отколкото е бил през 2019 г. Това показват обобщените данни за миналата година, представени от министъра на туризма Мирослав Боршош след първото ръководено от него заседание на Националния съвет по туризъм.
През 2019-а – рекордната за отрасъла година, в България са почивали 4,12 млн. българи, докато през 2024-а това са направили 5,212 сънародници. Чуждите туристи обаче все още не могат да достигнат нивата отпреди пандемията: тогава са били 3,770 млн., а през цялата 2024 г. – 4,067 млн., показват данните.
Същото е положението и при нощувките – докато родните туристи са направили с около 3 милиона повече нощувки сега в сравнение с преди пандемията, при чужденците все още 2 милиона не достигат, за да се каже, че последиците от пандемията са преодолени напълно. Само че нощувките на чужденците са значително повече – били са 17 млн. през 2019-а и са 15 милиона през 2024-а. Докато родният турист почива по-кратко и дори през 2024 г. е направил 12,6 млн. нощувки.
Румънците са единствената националност, която увеличава туристопотока в сравнение с 2019 г. Тогава у нас са почивали 650 хиляди румънци, докато през 2024 г. техният брой е 905 хиляди – почти една четвърт от всички чужденци, които са избрали България.
За сметка на това традиционни наши туристически пазари като Полша, Великобритания и Германия все още не могат да се възстановят от пандемията. Например немските гости са почти двойно по-малко сега отколкото през 2019-а.
Проучване на туристическото министерство показва, че морският туризъм, независимо от краткия летен сезон, продължава да е преобладаващата причина за почивка в България. 50% от сънародниците ни разбират под туризъм главно ходенето на море. Но същото се отнася и за британците, и за германците, и за румънците. Единствено при гърците водеща причина е културният туризъм, както и при сравнително малкото ни гости от Италия и други държави.
Българите, които са почивали в България между 2022 и 2024 г. сочат като основна среда за своята почивка най-общо природата. Например на планина са ходили 40,6% от онези, които са почивали. Повечето от тях – 48,9%, са посочили градския туризъм като основна своя дестинация. Културата и отсядането в спа курорти са посочили по 35% от почиващите. Далеч по-малко почиващи българи предпочитат селския туризъм, приключенския, спортния, ските и др.
Министър Боршош разби дългогодишния мит , поддържан от бранша, че родният туризъм осигурява 10 и дори 15% от брутния вътрешен продукт на България. Според данните, които е събрало ведомството от цяла Европа, у нас делът на туризма и свързаните с него отрасли е едва 6,9% от БВП. В това отношение България е чак на 21-о място в ЕС цифрите са сравними с тези на държави, в които туризмът изобщо не е приоритет: Дания, Белгия, Швеция и др.
Най-зависимата от туризма икономика в Евросъюза имат хърватите – там туризмът е 25% от БВП, на второ място е Албания с 24,6%, а традиционно силно развити туристически държави като Италия, Франция, Гърция, Испания и Португалия са след нея, но все пак с по-голям дял в икономиката, отколкото България.