
На форума в края на април се срещат компании с активи за над 8 млрд. лева
В последната седмица на април София ще попадне във фокуса на глобалната инвестиционна общност. Investor Day 2025, организиран от Българската фондова борса (БФБ), събира над 300 участници от страната и чужбина.
Ежегодното събитие на борсата се утвърждава като водеща инвестиционна платформа в региона. Участие вече са заявили представители на значими институционални инвеститори - големи инвестиционни фондове, водещи инвестиционни посредници и банки, както и анализатори, като всички те ще имат възможността да срещнат едни от най-големите компании у нас, притежаващи активи за над 8 милиарда лева.
Тази година форумът привлича още по-силен международен интерес, като специален акцент се поставя върху присъствието на чуждестранни инвеститори и стратегически партньори от Германия, Австрия, Хърватия, Великобритания и др. Събитието ще бъде открито от министъра на финансите Теменужка Петкова и председателя на КФН Васил Големански. В предвидения дискусионен панел водещи участници ще са представители на 6 международни фонда, както и на немския борсов оператор Deutsche Borse.
Сред основните теми на Investor Day тази година ще бъдат глобалните пазарни тенденции, включително отражението на новите търговски политики на САЩ, потенциалното въздействие от митата на Тръмп, както и икономическите перспективи пред Европа и региона. Ще бъдат представени и актуални прогнози за капиталовите пазари, лихвените нива, инфлацията и рисковете пред бизнеса.
В контекста на все по-сложната геополитическа обстановка форумът в София се превръща в ключова платформа за дискусия върху инвестиционните тенденции, която ще показва посоката на движение в следващите години. За България това е реална възможност да привлече нови инвеститори, нови проекти и международна експозиция.
Доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на БФБ:
Това е място, където срещите водят до реални партньорства
Капиталовият ни пазар е напълно готов за еврото
- Защо формулата за събиране на инвеститори, посредници и консултанти с компании, готови да приемат инвестиции, е работеща?
- Формулата е отдавна доказала се и неслучайно се прилага от много компании, които търсят свеж капитал.
Основната причина е, че подобни срещи създават доверие и правят процеса по вземане на инвестиционни решения по-бърз и директен.
Investor Day е не просто поредната конференция – това е място, където срещите водят до реални партньорства и инвестиции. Личният контакт е особено важен, когато става въпрос за капитал, рискове и дългосрочни планове.
- Как борсата подпомага инвеститорите извън подобни събития?
- Основен приоритет за нас са прозрачността и достъпът до навременна информация. Осигуряваме подробна и актуална информация както чрез сайта на Българската фондова борса, така и чрез платформи като x3News, инвестиционните календари и нашите аналитични продукти. Използваме активно всички комуникационни канали, за да публикуваме съдържание, което подпомага както компаниите, така и инвеститорите.
- Какви са близките планове за нови услуги?
- Усилията ни дългосрочно са насочени към това да направим пазара по-открит, удобен и достъпен както за местни, така и за чуждестранни участници.
Създаването на нови продукти за инвестиране е добър подход за привличане на големи компании.
В България добър пример за нов продукт и устойчива практика би била възможността гражданите да инвестират директно в държавни ценни книжа. Това, от една страна, предоставя реален достъп на широк кръг от хора до инвестиционни инструменти и от друга - насърчава инвестиционния интерес на обикновените граждани.
Също така пазарът, насочен към финансиране на малки и средни компании, BEAM например, вече показа отлични резултати, нужно е да приложим наученото от него към регулирания, големия пазар. С повече подкрепа от ЕС и местните институции, вярвам, че ще виждаме все повече родни фирми, които избират капиталовия пазар за финансиране вместо само банкови заеми.
Плановете на ЕС да въведе мерки и регулации с цел повишаване на сигурността на капиталите и защита на спестяванията на гражданите са от ключово значение в настоящия етап. Въпреки че някои от идеите все още се обсъждат и не са напълно финализирани, вярваме, че посоката е правилна и ще има положителен ефект върху капиталовите пазари в целия съюз.
За България тези бъдещи регулации биха могли да стимулират притока на допълнителен ресурс към капиталовия пазар. Това от своя страна може да насърчи интереса на институционалните инвеститори, включително пенсионните дружества, както и да създаде по-благоприятна среда за листване на нови компании на Българската фондова борса.
- Готов ли е капиталовият ни пазар за въвеждането на еврото?
- От техническа гледна точка е напълно готов. Системите и процесите са подготвени за преминаване към новата валута. Предстои да се извършат нужните нормативни и оперативни адаптации.
Но по-важното е, че въвеждането на еврото ще интегрира нашия капиталов пазар по-дълбоко в европейската финансова система и ще премахне напълно валутния риск пред инвеститорите. Вярваме, че това ще повиши ликвидността и интереса на чуждестранните инвеститори, както и ще улесни трансграничните инвестиции.