
Как мирише Луната? Дванайсет души са стъпвали на нея досега – и някои от тях описват миризмата на лунния прах по обувките и скафандрите си като миризма на барут. В бъдеще астронавтите може да усетят не само мирис на барут, а и нещо значително по-неприятно, пише „Билд", цитиран от Клуб Z. Причината? На Луната все още се намират 96 найлонови торби с човешки отпадъци – оставени там от астронавтите по време на мисиите от 1969 до 1972 г.
За да не останат урина, изпражнения и повръщано завинаги на повърхността на Луната, НАСА обяви конкурс за иновативни идеи. Най-добрите решения за този специфичен проблем могат да донесат до 2,7 милиона евро награда.
LunaRecycle Challenge: Рециклиране на Луната
Така нареченото предизвикателство LunaRecycle Challenge не е само за „наследството" на Нийл Армстронг, Бъз Олдрин и останалите. Целта е да се намерят решения и за бъдещите отпадъци от планираните лунни бази.
По време на мисиите, торбите с урина, изпражнения и използвани пелени били изхвърляни на повърхността, за да се освободи място в модула за скални проби от Луната.
НАСА: „Минимално количество отпадък да се връща на Земята"
В официално съобщение от НАСА се казва:
„Когато подготвяме бъдещи пилотирани мисии, трябва да мислим как различните потоци от отпадъци – включително твърдите – могат да бъдат минимизирани и как да бъдат съхранявани, обработвани и рециклирани в космически условия, така че почти никакви отпадъци да не се връщат обратно на Земята."
Два етапа, един проблем
Конкурсът има два етапа:
- Prototype Build Track – фокусиран върху съществуващите отпадъци на Луната. Този етап приключи на 3 март.
- Digital Twin Track – стартира след няколко седмици и ще търси цялостна концепция за рециклиране на отпадъци при бъдещи лунни мисии.
Целта на НАСА е разработените технологии да бъдат използваеми не само в космоса, но и на Земята – в условия, където управлението на отпадъци е също толкова критично.