
Децата по никакъв начин не искат това (вейповете, райския газ и други видове дрога- б.р.) да бъде част от тяхното ежедневие. Представителите от Съвета на децата показаха, че отношението им към тези неща е негативно. Наистина се надявам обществото да разбере, че на това трябва да се сложи край. Не може да продължава по този начин. Трябва да направим всичко възможно да опазим живота на нашите деца.
Това каза социалният министър Борислав Гуцанов, след края на срещата му със Съвета на децата към Държавната агенция за закрила на детето. Министърът взе участие във форума, посветен на кампанията на агенцията за превенция и защита от употребата на вейпове, райски газ и синтетична дрога.
"Всеки ден ли трябва да губим живота на някое малко дете или да се промени съдбата му с употребата на дизайнерска дрога, или каквато и да е друга субстанция", запита Гуцанов.
Вейповете бяха забранени от Народното събрание по-рано тази година, а за райският газ забрана има от по-отдавна. Въпреки това по заведенията и в някои магазини все още се продават забранените вещества.
"Няколко пъти приемаме различни закони в парламента, включително забраната на райския газ, но виждате, че продължава неговото разпространение и употреба. Това е недопустимо. Надявам се, че чрез тази огромна кампания, която правим в училищата, където колегите от ДАЗД ходят ежедневно, заедно с лекари от токсикологиите на Военномедицинска академия и "Пирогов", за да разберат децата колко е опасно това и какво реално се случва с тяхното здраве. Относно изпълнението на законите, те са добри, но впоследствие контролът върху тях не е най-доброто, което може да се направи", категоричен бе социалният министър.
Той даде пример, че преди години в самолетите е било разрешено пушенето на цигари, което днес е невъзможно да се случи.
"Убеден съм, че постепенно се върви в посока на по-добри действия и контрол. В момента е много важно тази кампания да стане обществено достояние. Не може да продължават тези вредни дроги да влияят на младите хора", заяви Гуцанов.
"Дали мерките за превенция са достатъчни, ще си проличи от ефектите в обществото. Ако се намали употребата на дизайнерска дрога, значи има ефект. Социалното министерство и ДАЗД правим всичко възможно. Толкова мащабна акция не е имало. Имаме много добър диалог и с МОН, с МВР. Това, което сме започнали, ще го доведем до край. Аз не се отказвам и смятам, че това е наистина благородно дело и е важно за всяко дете", категоричен бе социалният министър.
Той благодари на спортистите, които присъстваха на форума на ДАЗД и Съвета на децата и определи тяхното участие като признак, че има по-голяма чуваемост по казуса с дрогата сред обществото. Децата пък определи като "много будни и наясно, че това не трябва да се случва".
"Успяхме, с решение на правителството, да има по 50 лв. за най-уязвимите пенсионери. Това не е достатъчно, на всички ни се искаше тези средства да бъдат много повече, но заварихме едно много тежко положение на бюджета. Радвам се, че поне успяхме да направим нещо за тези близо 700 хил. най-уязвими пенсионери. Това беше възможното в момента", коментира министърът относно обявлението, че пенсионерите ще получат по 50 лв. за Великден.
"Другото, което успяхме да направим, е швейцарското правило да си остане такова каквото е. Само след 2 месеца да влезе в сила на 8,6%. Нещата, които бяхме поели като ангажимент от БСП-Обединена левица срещнаха разбиране при останалите колеги в това сложно управление. Чрез диалог успяхме да осигурим и това да не се вдигат данъците", допълни той.