
Депутатите най-сетне са захванаха с промени в закона, след като текстовете престояха няколко месеца, без да бъдат разгледани
Общинските камери за видеонаблюдение също да следят за превишаване на скоростта, а кметовете и общинските полицаи да връчват електронни фишове за нарушения. Дава им се право и да спират пътните превозни средства, да проверяват документите за самоличност и шофьорските книжки.
Това са част от промените в Закона за движението по пътищата, които депутатите приеха на първо четене в петък. В парламента има внесени 6 проекта, а темата за безопасността на пътя влезе скоростно в дневния ред след смъртта при катастрофа на 12-годишната Сияна. Преди това част от проектите престояха в деловодството на парламента по няколко месеца, без да бъдат разгледани.
ГЕРБ, ПП-ДБ и “Възраждане” внесоха общо четири проекта, а Министерският съвет - още два. Този на хората на Костадин Костадинов обаче не бе приет. Той предвиждаше по-бърза продажба на отнетите автомобили в полза на държавата чрез публичен търг или предоставянето им на бюджетни организации.
Промени, внесени от правителството, предвиждат намаляване на максималната скорост на движение по магистрала от 140 на 130 км в час, а по скоростните пътища - от 120 на 110 км. В града пък се въвеждат зони с ограничаване на скоростта до 30 км/ч. Те ще важат за места, където има голям брой катастрофи. Мина и предложението, с което се въвежда понятието средна скорост, която ще се засича от камерите на тол системата.
Друг текст, свързан с европейска директива, определя по нов начин категориите превозни средства като колесните трактори. Те ще бъдат третирани по същия начин като товарните автомобили при извършването на контролни проверки на пътя.
Проектът на правителството предвижда и възможността
шофьорска книжка да се взема и на 17 години
Шофирането до навършване на пълнолетие обаче ще става само с придружител.
Премахване на всички стикери от предното стъкло на автомобила и заменянето им с автоматизирани справки в централизирани регистри, възможност за плащане на глоби онлайн, без преди това да се налага те да бъдат връчени присъствено, предвиждат приетите промени, предложени от Божидар Божанов и група депутати от ПП-ДБ. Контролните органи ще могат да спират на пътя и да връчват електронни фишове и наказателни постановления на водачи, които имат повече от 5 невръчени.
Колегата на Божанов - Явор Божанков, пък внесе общ текст с колегите си от ПП-ДБ, ГЕРБ и “БСП - Обединена левица”. Те
обръщат внимание на проблема с фалшиво позитивни тестове за наркотици
Затова искат да ограничат негативни последствия за водачите, преди тяхната вина да бъде доказана или отхвърлена по несъмнен начин. За целта настояват отнемането на книжката да бъде за 72 часа при кумулативно наличие на две предпоставки – водачът да премине медицинско изследване и да даде проби за лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози.