
Очаквам инвеститорът на проекта за крайбрежната алея на Варна да започне дейностите по облагородяването ѝ още сега. Те трябва да вървят паралелно с изпълнението на инвестиционните проекти.
Това заяви кметът Благомир Коцев по време на брифинг.
Пред журналисти той припомни, че през февруари, от общинската администрация бяха изпратени писма до МРРБ, Областна администрация и до инвеститора „Холдинг „Варна", с които беше поискана информация за плановете и проектите за бъдещето на алеята.
Кметът Благомир Коцев настоя за прозрачност на държавните и частните проекти, както и да няма високо строителство и да бъдат запазени природните дадености там.
Първоначалният проект е обявен през 2002 г., а през 2007 г. „Холдинг Варна" придобива от Българската агенция за инвестиции сертификат за инвеститор клас „А".
През 2009 година теренът за реализираното на проекта е продаден на дружеството.
Изминали са много години оттогава и „Холдинг Варна" сега решава, че е дошло време да реализира проекта. Както назад в годините, така и сега, Община Варна има
отговорност единствено да издава в срок строителни книжа (разрешение за строеж). Отношенията на частния инвеститор и държавата са предмет на договори, по които ние не сме страна. Нашата роля е да следим за
законосъобразността и целесъобразността на тези намерения. Тъй като проектът е противоречив, си дадохме повече време да помислим за облика на алеята и да поискаме гаранции от инвеститора, че частният интерес няма да бъде в ущърб на обществения, обясни кметът Коцев.
Това е и причината срещу Община Варна да се водят съдебни дела. Такова е делото срещу главния архитект за мълчалив отказ за издаване на разрешение за строеж на асансьор, свързващ Приморски парк с крайбрежната алея, каза още Коцев.
Той допълни, че съоръжението е част от обществената инфраструктура за свободно ползване от гражданите и е
проектирано да улесни придвижването им предвид на височината на ската и труднодостъпния терен. В този смисъл Община Варна е склонна да пристъпи
към издаването на строително разрешение за този обект, стана ясно по време на брифинга.
Кметът Коцев поясни още, че в писмен отговор инвеститорът „Холдинг „Варна" е декларирал намерение за облагородяване на зоната, което включва алейно озеленяване с над 100 дървета и храсти, подходящи за нашия климат, поставяне на 70 нови стълба за
осветление, изграждане на места за отдих с паркова мебел, изцяло нова тротоарна настилка с дължина 1355 м от Рибарски плаж до края на укрепителното съоръжение. По настояване на Община Варна е поет допълнителен ангажимент за обогатяване на зелената система на Варна извън границите на крайбрежната алея – в паркове и други обществени места, с подходяща едроразмерна растителност.
Инвеститорът се ангажира още заведенията, които ще бъдат разположени на алеята, също да са съобразени с концепцията за минимално изпълване на средата и ниска гъстота на разположение на обектите, обясни Коцев.
Той заяви, че в рамките на неговия мандат и доколкото това зависи от правомощията му, на крайбрежната алея ще има обособена пешеходна зона, в която ще се запази настоящият режим на недопускане на автомобили.
От писмото на холдинга става ясно още, че поетите ангажименти ще се реализират в следващите 3 години, като не е описана етапност на дейностите.
Варна не може да си позволи 3 години в тази зона да работи само тежка техника, без варненци да могат да ползват крайбрежната алея.
Напомням на „Холдинг Варна", както и на ВиК-дружеството и на строителните фирми, които изпълняват проекта по бул. „Княз Борис I", че летният сезон започва след един месец и до 15 май всички сериозни
инфраструктурни строежи в зони с висока туристическа посещаемост трябва да са приключили, категоричен бе кметът Коцев.