
- Изследване на 1 млн. души установи, че все повече са в отлична кондиция и в седмото си десетилетие
- В 41 страни ръстът в продължителността на живота и здравното състояние е забележителен
- МВФ препоръчва възрастта за работа да расте, иначе икономиките не издържат
- У нас 350 хил. работят и след пенсиониране
Хората могат да работят до много по-късна възраст в сравнение с тази, на която се пенсионират сега. Това пише Международният валутен фонд (МВФ) в нов доклад, който се основава на голямо изследване на физическото състояние на възрастните в сравнение със състоянието преди четвърт век.
Данни от 41 държави разкриват забележителни скокове в продължителността на живота и в здравословното състояние. Изследването показва, че сега
хората на 70 имат същите когнитивни функции като средния 53-годишен през 2000 г.
То се основава на подробни проучвания на 1 милион души на възраст 50+, тестващи функции като памет, ориентация, основни математически умения, сила на захващане и белодробна функция. Изводът е, че физическото здраве през последните 25 г. се е подобрило толкова, че 70-годишните сега могат спокойно да продължат да работят, вместо да се пенсионират, и по този начин да спасят пазара на труда, който се е оголил в развитите държави.
Според МВФ бързото подобрение вероятно ще продължи през следващите десетилетия, макар и с по-бавни темпове.
Фондът предупреждава, че затъналите в дългове правителства не могат да си позволят да оставят нарастващите групи от здрави и умни възрастни хора да се наслаждават на дълго пенсиониране. Вместо това те трябва да бъдат насърчавани да продължат да работят, за да компенсират нарастващия дисбаланс между работещи и пенсионери.
У нас около 350 хил. българи продължават да се трудят и след пенсия. Над 122 хил. души работят между 1 и 5 години след пенсионирането си.
13 833 от преизчислените пенсии през миналата година са били отпуснати още преди 2000 г. Тоест тези
13 хил. у нас продължават да работят поне 24 години, след като са излезли в пенсия
Сега българките се пенсионират на 62 г. и 4 м. и със стаж от 36 г. и 8 м. Мъжете пък през тази година излизат в пенсия на 64 г. и 8 м. при стаж 39 г. и 8 м. Сегашните правила предвиждат до 2037 г. възрастта за пенсия да се качва, докато стигне 65 г. за двата пола. Това е и най-масовата възраст за пенсиониране в ЕС.
Най-дълго на работа остават в Дания - 67 г., като от 2035-а възрастта вече ще е 69 г.
В Италия се оттеглят от работа също на 67 г. След две години към тях ще се присъедини и Испания, където възрастта сега е 66 г. В Швеция системата е гъвкава и възрастта е между 62 и 68 г.
В Германия се работи до 65,8 години. Според реформата им възрастта трябва да се увеличи до 67 г. през 2031 г. Тя предвижда и всеки, който отложи пенсионирането си и остане да работи най-малко 12 месеца, да получи еднократно плащане, равняващо се на изгубените пенсии.
Комбинацията от спад на раждаемостта и по-голяма продължителност на живота ще намали глобалния икономически растеж с 1,1 процентни пункта всяка година през следващия четвърт век в сравнение със средната стойност преди пандемията, казва МВФ.
За облекчаване на фискалния натиск, причинен от застаряването на населението, правителствата трябва да се стремят към промяна на възрастта за пенсиониране,
намаляване на обезщетенията при ранно пенсиониране
и насърчаване на хората да забавят излизането от пазара на труда.
“С по-ниски перспективи за растеж и исторически високи нива на публичен дълг много държави ще се нуждаят от значителни фискални усилия, за да поддържат стабилни съотношенията дълг към БВП след 2030 г.”, се казва в доклада. Това е сценарият във Великобритания, където дълг от 2,8 трилиона паунда почти засенчва размера на икономиката. А коефициентът на раждаемост в Англия и Уелс през 2024 г. е паднал до най-ниското си ниво от 1938 г. насам - 1,44 деца от една жена.
Анализира се още, че
световното население е напът да спре да нараства до 2080-2100 г.,
въпреки че това може да се случи и по-рано, ако раждаемостта продължи да спада със сегашния темп.
Например исторически ниската раждаемост в Китай означава, че страната ще претърпи рязък спад в растежа през следващия четвърт век. Съветът към китайците е да вземат пример от Сингапур, който преживя огромен скок на продължителността на живота между 1950 и 2018 г., издигайки се от 90 до 1-о място в световната класация. Това става след приемането на специални политики, които включват изграждане на мрежа от обществени фитнес центрове и субсидиране на жилища близо до семейството за насърчаване на по-близки връзки между поколенията.
Другият глобален съвет на МВФ към правителствата по света е да окажат по-добра подкрепа за отглеждане на деца и политики за родителски отпуск. Така ще се насърчат повече жени в трудоспособна възраст да работят, за да се компенсира забавянето на икономическия растеж от липсата на кадри.