
Осмокласникът Александър Донков създаде игра за историята и бъдещето на ядреното оръжие, с която се класира на 11-то място в света и на пето в Европа на световно състезание по програмиране за деца. Ученикът завоюва престижното място сред близо 600 деца от 44 страни.
"Ядрената енергия е едно от най-великите човешки открития, но ако не се използва правилно може да има много лоши ефекти", казва Александър Донков пред БНТ.
Заради световните конфликти Александър решава да насочи вниманието ни към използването на ядрените оръжия.
"Темата беше "Спаси света", а днешно време не трябва да се грижим само за природата, но и за мира. Моята игра искам да отправя послание с нея, че ядреното оръжие може да е много пагубно и трябва да измисли начин как да с спасим от него, а пък още по-добре изобщо да не стигаме до ядрено оръжие", разказва момчето.
Създаването на играта му отнема няколко месеца, а най-много му помагат уменията, развити в гимназията - от програмиране и владеене на отличен английски, до творческо и аналитично мислене.
"Реших да се явя на състезанието, понеже обичам да се предизвиквам и да си усложнявам живота, а пък, за да се развивам трябва да се предизвиквам. Тази победа в това състезание ми показа, че съм се развил, но не ми казва да спирам. Не ми дава знак да спирам, а да продължавам", споделя осмокласникът.
"Този успех е нещо много хубаво, защото има желание да участва в състезания. Успехът не е малък, не е за подценяване, както и че говори, че той е готов да се яви на много по-сериозни състезания по-нататък. Напредва, защото сме започнали съвсем различни технологии, които за него са нови", казва Екатерина Мицева, учител по програмиране.
Дългосрочната цел на Александър е да се гмурне в дълбоките води на JavaScript.