
Бях във Ватикана, когато папата обяви Евгений Босилков за свят, неприемливо е за мен това да не е направено в България, коментира историкът
Това е хилядолетна институция и там има рамки, от които никой не е излязъл и няма да излезе. Да не се очакват радикални неща, не са се случвали такива. Папа Франциск също не е радикален. Но направи нещо, което не се случва често - показа силата на смирението. Показа, че смиреният човек може да излъчва страшна сила. Това коментира проф. Веселин Методиев пред Нова тв.
Самото име Франциск - това е светец в християнството, известен с това, че е изоставил всичко материално. И папа Франциск акцентира върху това, допълни той.
Не мога да си го представя толкова политически какъв ще е следващият папа. Папа Франциск беше либерален - има политическа конотация. Той се обърна към този милиард и половина католици в света и останалите хора, и каза: Не се сърдете на хората, те са божии създания. Нищо либерално няма в това. Дали ще се отиде към свободата в секса - той си ходеше спокойно. Толкова изпълнен с историческо съдържание на милосърдие. За мен политическите обяснения са не на място тук. А това, което се е натоварило с историческа конотация - че папата има сила, той влияе на света, коментира още проф. Методиев.
На въпрос дали може да се очаква много повече от папата при един военен конфликт, проф. Методиев напомни, че папа Инокентий е бил посредник във военен конфликт през 13-и век и заяви, че тези аналогии не са много разумни.
Ролята на папата в Средновековието безспорно е била силна, но сега имаме демократичен свят, в който папата се старае да бъде част от него. Например папа Йоан Павел Втори положи старание да се сблъска с тази т.нар. от Рейгън Империя на злото и заедно извоюваха победа. И от тази гледна точка в днешния полудял свят очакванията, че днес ще дойде папа, който ще каже на политиците: Спрете се, съвсем полудяхте и оглупяхте, може ли малко по-спокойно, това очакване е съвсем естествено. Няма да го каже, сигурен съм. Но може да се правят жестове, допълни той.
А като говорим за Украйна - един милосърден човек, който знае силата на смирението, ще се сблъска с всеки обществен въпрос, когато се срещне с насилие. А агресията на Путин в Украйна е гигантско насилие и не може да не се осъди. Тези неща ги четем политически, но преди това трябва да ги прочетем човешки, коментира още проф. Методиев.
Този папа имаше изключителна способност да предава ценностите, без да полага някакви усилия. Силата му беше в произхода му, в цялото му телесно присъствие, в многото разкази, с които той успяваше да разчупи бариерата между него и обикновените хора. Успя да вдигне репутацията на Католическата църква. Успя да направи така, че ценностите да заговорят отново. Това коментира пък проф. Кристиан Банков, семиотик и културолог.
Папата не може да стои безучастен към това, което вълнува света и хората, но той адресира проблемите от гледна точка на институцията. Силата му е, че успя да влезе по същество в тези теми. Това беше максималното, което можеше да постигне в този момент църквата, допълни проф. Банков.
Той е папата, който направи така, че църквата да отиде в периферията, да престане да е център, а да отиде при тези, които имат нужда от нея. Отиде в територията на хората, която в момента се експлоатира безогледно от популисти и радикали. И това беше много успешно от негово страна - да върне все пак някакво ниво на вяра и усещане за милосърдие в тези среди, каза още той.
Имал съм изключителното щастие и шанс да съм начело на правителствена делегация във Ватикана, когато се обяви за свят Евгений Босилков - един от водачите на католиците в България. Направи го папа Йоан Павел Втори. Напомням го на нашия патриарх. Тук не е обявен за свят човек нито един от жертвите на комунистическите репресии, а много свещеници са отишли и са дали живота си. Когато искаш да направиш такъв мост, тогава трябва да знаеш какво имаш да довършиш, за да се представиш пред тези, с които искаш да си заедно. Защото неприемливо е за мен като българин и патриот един българин да бъде обявен за свят човек във Ватикана и нито един да не бъде обявен в България, коментира още проф. Методиев. Искаме тази схизма да бъде преодоляна. Може би има една църква, която не иска, и това е руската, но всички останали искат. Като цяло християнският свят иска такова единение, допълни той.