
Имаме нужда от много уравновесен папа, който би съчетал своите пастирски умения с дипломатически. Това коментира доц. Кирил Карталов, който е член-кореспондент на Папския комитет за исторически науки във Ватикана.
По думите му изборът на нов папа ще бъде бърз и "чисто геополитически".
"Не съм много убеден, че следващият папа не би бил европеец и италианец. Има много достойни кандидати. Изборът би бил към европейски папа. Фаворитите са няколко. Имената, които се въртят в пространството, са игра на тото", каза още доц. Карталов.
"Папа Франциск е един енигматичен папа. Беше кандидат и на Конклава през 2005 г., но тогава отстъпи своя вот на Ратцингер, който стана Бенедикт XVI. Коронното за тези 12 години е, че през 10 от тях съжителстват двама папи".
Това е куриоз, който донякъде определя съдбата на католическата църква и днес. Тази дълбока трансформация, която виждаме, е и резултат на това съжителство на тези двама папи, което до голяма степен обърка определени кръгове от църквата. Тази децентрализация на властта в момента е в процес. Създаването на новите кардинали е резултат от новата политика на Ватикана", посочи той.
По-консервативните католици винаги са следвали духовните послания на Ратцингер. Той е философ и богослов – до такава степен, че е сравняван с Тома Аквински в съвременния свят", посочи Карталов.
По думите му папа Франциск и Бенедикт XVI са двама много различни папи.
„Абсолютно в две противоположни измерения на разбиранията за църквата и на световната политики. Като държавен глава Франциск е много по-активен, много по-геополитически ориентиран и той обяснява наистина църквата за света", обясни експертът.
„При Бенедикт XVI фокусът беше много по-вътре в самата църква и фокусът беше затвърждаването на вярата", допълни той.