
Критично ниско е нивото на "Камчия", от чийто капацитет са запълнени едва 39%
Стопилият се априлски сняг в комбинация с честите валежи през месеца понапълниха язовирите. Оказва се обаче, че в тези, които се ползват за напояване, водата е на критично ниско ниво. Това става ясно от ежедневния бюлетин за състоянието на водите за 22 април, който екоминистерството публикува.
Към момента водоемите, които се ползват за питейни нужди, са пълни 62,9% от полезния им обем, а миналата година по това време - над 65%. А 8-те за напояване, които се управляват от ведомството, са пълни едва 30%, спрямо 38,6% през предходната година.
Язоворите, които се стопанисват от земеделското министерство и от “Напоителни системи”, също не са с много висок обем на водата - 36 и 38%. Въпреки това в края на миналия месец от дружеството казаха, че този поливен сезон възнамеряват до достигнат до повече декари.
“Миналият приключи успешно с доставена вода до 337 471 декара, което е с близо 10% повече от обслужените площи през предходния сезон. По предварителна прогноза
площта, до която ще бъде доставена вода през този сезон, ще
бъде 396 430 декара, което е с близо 20% повече в сравнение с 2024-а”, коментираха оттам.
За целта 3 проекта за рехабилитация на напоителни съоръжения трябва да приключат тази година. Работата по 11 проекта пък вече е финализирана. Освен това се прави и подготовка за изграждането на 6 нови язовира през следващите 4 години.
По отношение на язовирите за питейни нужди към момента критично ниско е нивото на язовир “Камчия”, от чийто капацитет са запълнени едва 39 на сто. А това е водоемът, който захранва с питейна вода област Бургас и част от Варна.
Водата в язовира ще стигне за не повече от няколко месеца, защото още от май количествата за двата града се вдигат, а през юни, юли, август и септември са с 50% по-големи спрямо останалото време на годината. Само за тези четири месеца са нужни над 30 млн. куб. метра, а в “Камчия” сега има 62 млн., които може да се използват. Това означава, че трябва да се пести, за да няма режим през лятото, когато започва туристическият сезон.
Изглежда, че и в Търговище и Шумен ще се засилва проблемът с достъпа до вода, тъй като “Тича” е пълен 44% от полезния обем. За сравнение през миналата година по това време количеството е било около 50%.
“Ясна поляна”, който се намира в Югоизточна България, е пълен 61%. Проблеми няма да има и в София - в “Искър” наличният полезен обем е 429,9 млн. куб. м, или 75%, колкото е било и през 2024 г. Тенденцията е добра и за “Бели Искър”.
В Сливен, където използват вода от язовир “Асеновец”, също не се очаква безводие. Към момента водоемът е запълнен 56%. За сравнение през април м.г. нивото е било доста по-критично - 41%.
“Дяково” е язовирът, който снабдява Дупница с вода за пиене. При него стойностите запазват нивата си спрямо миналогодишните - 16,784 млн. куб. м е наличната вода, което прави 61% запълняемост.
Пълни над 50 на сто са и язовирите “Христо Смирненски”, “Йовковци”, “Боровица”, “Студена” и “Среченска бара” (виж инфографиката). “Боровица”, който се намира в област Кърджали, дори е запълнил максималния си капацитет - 22,620 куб. м наличен полезен обем от 27,300 общо.
От справка за населените места с нарушено водоснабдяване, които регионалното министерство публикува, става ясно, че
най-много жители на режим към 14 април
има в Плевен - 88 хил. души. По този повод в края на миналата година бе обявено, че започва изграждането на язовир “Черни осъм”. Обемът му трябва да бъде 27 млн. куб. м. В момента битовите нужди на Плевен, Ловеч и околностите се осигуряват от карстовия извор на река Черни Осъм в резерват “Стенето”.