
Нови 35 заявления за настъпили поражения от ниските температури в периода 7 – 11 април в област Добрич за общо 402,28 хектара с трайни насаждения – кайсии, сливи, дюли, ябълки, орехи, лешници, бадеми, круши, праскови, череши, както и 2 заявления за 30 хектара рапица са подадени чрез общинските служби по земеделие в областната дирекция "Земеделие" в Добрич
„При овощните насаждения обследването за установяване на процента на пропадане се извършва на два етапа в различни периоди от вегетацията на отделните овощни видове. В тази връзка няма издадени окончателни протоколи за предходните подадени заявления. По настоящите заявления предстоят първите огледи", каза Десислава Иванова, директор на областната дирекция „Земеделие".
„Минусовите температури в региона през февруари и в началото на април определено стресираха пшеницата, която в област Добрич е засята на около 1,1 млн. декара. Има последици, тъй като те замръзваха на два пъти. От този стрес пострада част от структурата на растенията. Това със сигурност ще се отрази и на добива от културата. Обикновено се залагат окола 10-15 процента по-нисък добив при такъв стрес", заяви Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. „Рапицата се „справи" учудваващо добре по време на студовете, тъй като не беше в силна фаза на цъфтеж. Овошките обаче са почти на 100 процента поразени от студа", добави тя.
В момента в област Добрич масово се сеят пролетните култури – царевица и слънчоглед. „Има увеличение на площите с есенници за сметка на пролетните култури. Това ще намали най-вероятно площите с царевица, заради трайно ниските добиви през последните няколко години. До края на месеца масовата сеитба на пролетните култури в област Добрич ще приключи. После ще има досявания на места", каза още Жекова.
„Пазар на пшеница има, но при изключително ниски цени за тон. Цената беше стигнала до 440 лева за тон, в момента е около 390 лева за тон.Няма особено търсене. Производителите, които имат сметки за плащане, продават, просто са принудени", обяснява Жекова.
В сряда започна сеитбата на хибриди царевица и слънчоглед от демоплатформата на Държавния земеделски институт в Ген. Тошево, която ще бъде представена на традиционния Ден на отворените врати, който се провежда в института през юни. Има български и чужди хибриди, съобщи Жекова.