
За мнозина да посетят Америка е истинска мечта.
Шансът да се наблюдават светлините на Ню Йорк, необятните пустини на Средния запад или дивите увеселителни паркове на Флорида води милиони туристи всяка година в САЩ.
Но за някои тази мечта се превръща в кошмар, и вместо да прекарват спокойни дни на плажа, те са били затворени със седмици в затвори.
Закопчани с белезници, събличани голи и претърсвани, държани в бетонни килии от американските власти. Това са претърпели хора, задържани дори без да извършат престъпление.
Тази седмица две млади германски туристки бяха задържани и депортирани, защото не били резервирали място за настаняване при пристигането си в Хавай.
А през март една британска туристка с раница стояла в ареста почти три седмици, след като се оказало, че имала погрешен тип виза, когато се опитала да влезе в САЩ от Канада.
Британското правителство дори предупреди, че пътешествениците могат да бъдат арестувани или задържани, ако не спазват правилата, които американските гранични агенти прилагат стриктно.
От януари насам се наблюдава увеличаване на случаите, в които европейски туристи стават жертви на репресиите по границите, наложени от Доналд Тръмп.
Президентът на САЩ, който дойде на власт след изборите миналата година и официално встъпи в длъжност на 20 януари, обеща да изгони стотици хиляди незаконни имигранти от страната.
Той издаде няколко указа, целящи да затегнат граничния контрол, да затруднят процеса по издаване на визи и да се справят с нелегалните имигранти, пише "Дейли мейл".
Но докато фокусът е основно върху депортирането на престъпници и предполагаеми членове на банди, много от които са от Латинска Америка, някои добронамерени туристи се оказаха в капана на американската имиграционна система.
Нарастват признаците, че политическото настроение в Америка влияе на желанието на туристите да посещават страната.
Жителите на Обединеното кралство са най-многобройните чуждестранни посетители в САЩ - 3.9 милиона души преминават Атлантика всяка година.
Но броят на посетителите изглежда спада драстично - предварителни данни показват, че броят на британските туристи в Америка е намалял с 14% на годишна база през март.
И този шокиращ спад се наблюдава и в други европейски страни - Германия, Испания и Норвегия също отбелязват двуцифрен спад през март.
Броят на посетителите от Дания - страна, която бе във фокуса на медиите заради публичните амбиции на Тръмп да придобие нейната територия Гренландия, е спаднал с 34% през март.
Последствията могат да бъдат огромни за американските фирми, зависими от туристическия сектор, тъй като международните посетители са похарчили 253 милиарда долара за пътувания и туристически стоки в САЩ през миналата година, според ITA.
И макар милиони хора да продължат да пътуват натам тази година, за Ребека Бърк - британка, която прекарала близо три седмици в арест след опит да премине границата по-рано през годината, въпросът е: защо въобще да го правя?
28-годишната графична дизайнерка пътувала сама из САЩ, когато била закопчана с белезници при опит да премине канадската граница на 26 февруари.
Тя вече била отседнала при семейства в САЩ в замяна на домашна помощ и имала подобна уговорка в Канада със семейство, което я очаквало във Ванкувър.
Но канадските гранични власти заявили, че ѝ е необходима работна виза за този тип уговорка, и я върнали обратно в САЩ, където била задържана като нелегален имигрант.
Ребека веднага била окована и отведена в център за имигранти и митнически контрол (ICE) в Такома, където я облекли в оранжева затворническа униформа и я настанили в стая с над 100 души.
Тя прекарала почти 3 седмици зад решетки, на повече от 8000 км от дома си, оцелявайки на студен ориз, картофи и боб, преди да бъде освободена след отчаяни апели от нейното семейство.
По-късно тя споделя, че дори след напускането на центъра за задържане, кошмарът не бил приключил - на летището била съблечена гола, за да бъде претърсена преди да бъде върната във Великобритания.
Тази седмица тя каза пред The Guardian, че документите, които подписала в САЩ, означават, че вече има забрана за влизане в страната в продължение на 10 години.
Пред вестника тя заяви, че би предупредила други хора да не пътуват до САЩ: „Първо, заради опасността от това, което може да ви се случи. И второ, наистина ли искате да дадете парите си на тази страна в този момент?"
През март британското правителство преработи условията си за пътуване, предупреждавайки британските туристи, че могат да бъдат арестувани или задържани, ако нарушат правилата за влизане.
Министерството на външните работи посочва: „Трябва да спазвате всички условия за влизане. Властите в САЩ прилагат строго правилата за влизане. Може да бъдете арестувани или задържани, ако ги нарушите."
Но архивни версии на сайта показват, че в началото на февруари същото указание гласеше само: „Властите в САЩ прилагат правилата за влизане."
Когато Ройтерс се свърза с Министерството на външните работи миналия месец по повод промяната, оттам отказаха коментар относно причините за ревизията или точната ѝ дата.
Казаха, че препоръките за пътуване са предназначени да помагат на хората да вземат информирани решения и че те се преразглеждат постоянно.
Същото направиха и други европейски страни. Германия например промени препоръките си, като предупреди, че притежаването на виза или одобрение за влизане - наричано още ESTA, не гарантира автоматичен достъп до САЩ.
Това бе ясно подчертано тази седмица, след като две германки се оказаха в арест въпреки че притежавали ESTA.
Шарлот Пол, 19, и Мария Лепере, 18, пристигнали в Хонолулу, Хавай, за да започнат пътуването си, но били подложени на дълъг разпит от граничните власти.
Двете планирали да разгледат района, преди да отпътуват за Калифорния и Коста Рика, но не били резервирали настаняване за петседмичния си престой в Хавай, съобщава германският медиен сайт Ostsee-Zeitung.
Липсата на планове събудила подозрение у полицията. Двете били обвинени, че планират да работят нелегално по време на престоя си. Били оковани и отведени в това, което по-късно разбрали, че е център за задържане преди депортиране, съобщи Beat of Hawaii.
Опитът им бил описан като шокиращ и сюрреалистичен - били претърсени, подложени на скенери на цялото тяло и облечени в зелени затворнически униформи.
Условията в центъра били толкова лоши, че спели върху мухлясали матраци, използвали примитивни тоалетни, а охраната ги предупреждавала да не ядат развалена храна.
На следващата сутрин били отведени обратно на летището в Хонолулу и депортирани. Пол и Лепере поискали да бъдат върнати в Япония.
Те не са единствените европейски туристи, засегнати от репресиите - има множество съобщения за германски туристи, държани в арест с седмици.
Джесика Брьоше, 26, прекарала над шест седмици в арест, включително над седмица в изолация, след като била спряна на граничния пункт в Тихуана на 25 януари.
Германската татуистка била арестувана от американски митнически служители, докато се опитвала да премине пешеходно контролен пункт в Сан Диего.
Брьоше пътувала с американската си приятелка Никита Лофвинг като туристка по програмата за безвизов достъп ESTA. Двете се срещнали в Тихуана и носели оборудване за татуировки.
Имиграционните служители я обвинили, че работила в САЩ при предишното си влизане по програмата ESTA.
Лофвинг разказва, че помолила служителите Брьоше да бъде върната в Мексико, но те заявили, че ще бъде депортирана в Германия след 3 до 5 дни, тъй като не можела да докаже местожителство в Латинска Америка.
Но Брьоше твърди, че прекарала дни в килия на границата в Сан Диего, преди да бъде поета от ICE и отведена в центъра за задържане Otay Mesa, където била държана повече от месец.
„Просто искам да се прибера, разбирате ли? Наистина съм отчаяна", казала тя пред ABC 10. Престоят ѝ включвал „ужасни" осем дни в изолация. По-късно била депортирана на 6 март.
На канадската актриса Жасмин Муни също бил отказан достъп до страната, докато се опитвала да премине от Мексико към Сан Диего, Калифорния, след като работната ѝ виза била отменена през ноември по време на пътуване от Ванкувър до Лос Анджелис.
Била вкарана в затвора на 3 март и прекарала 12 дни в арест, като твърди, че се чувствала сякаш била „отвлечена" и вкарана в експеримент. Пред ABC10 казала: „Това, което се случва, е толкова несправедливо, и знам, че има по-добър начин това да бъде направено."
Туристически експерти вече предупреждават, че САЩ може да изпитат спад в туризма, нещо, което се потвърждава от предварителните данни за пристигания, заради трудни или непредвидими изисквания за влизане.
Нери Кара Силаман, експерт по предприемачество в Оксфордския университет, каза пред Fast Company: „Дори и да имаш виза, има риск да бъдеш задържан или да ти откажат достъп."
Пол Инглиш, съосновател на туристическия сайт Kayak, каза пред Financial Times: „Само за два месеца Тръмп унищожи репутацията на САЩ, видно от спада в пътуванията от ЕС."
„Това не е просто още един удар по американската икономика – това е и репутационна щета, чието възстановяване може да отнеме поколения."
През март държавният секретар Марко Рубио направи изявление в опит да разсее страховете относно пътуванията.
„Ако не идвате в САЩ, за да се присъедините към протест на "Хамас", или да ни обяснявате колко прави са "Хамас", или... да създавате конфликти в кампусите ни, да предизвиквате безредици по улиците и да вандализирате университетите ни – тогава няма от какво да се притеснявате", сподели той.
Междувременно говорителката на Министерството на вътрешната сигурност Триша Маклафлин каза по-рано: „Администрацията на Тръмп прилага имиграционните закони – нещо, което предишната администрация не успя да направи."
„Онези, които ги нарушават, ще бъдат задържани и изведени, както се изисква."