
Известната тв журналистка остави следа с легендарните "Актуална антена" и "Отзвук", мина през политиката и се върна към медиите
Отиде си в 5 ч сутринта на 22 април. Ще бъде изпратена в тесен семеен кръг по нейно желание. Семейството моли приятелите да я почетат със спомен във фейсбук
Приятна вечер и късмет!
С това пожелание към зрителите Диляна Грозданова завършва всяка вечер “Отзвук” - едно от най-популярните публицистични предавания на БНТ, което тя води преди години заедно с Иван Такев.
Именно заради него, както и в предшественика му “Актуална антена” от времето преди демокрацията, където изгрява тв звездата на Грозданова, тя е наричана от колеги и от зрители страхотен журналист.
Отиде си неочаквано в 5 ч вчера на 67 години. Не можа да пребори коварната множествена склероза, за която все още няма ефикасно лекарство.
Българската национална телевизия и българската журналистика загубиха едно голямо име - Диляна Грозданова. Екипът на “Отзвук” осиротя, екип, чийто стожер беше Диляна, екип, който оцеля в бурните години на прехода, екип, който създаде стандарти на журналистическа свобода, етика и професионализъм, написа Иван Такев във фейсбук.
В последните години двамата се чуват по телефона и все се уговарят да се видят. Иначе си говорели за внуците - Грозданова има трима, Такев също гледа своите, които са от дъщеря му египтоложката Деница Такева-Германова, заминала си внезапно преди 2 години. По думите му журналистката е била със семейството и внуците си в София по Великден, пили вино и празнували.
Така близка я чувства и целият екип на “Отзвук”. “Не успяха да го разбият в годините на прехода, а заедно все водехме битки с ръководството за теми, за гости”, разказва Такев.
Най-много Грозданова се карала с Хачо Бояджиев, когато той беше шеф на БНТ.
“Свалям те от ефира”,
казвал ѝ той. “Аз пък си отивам”, отговаряла му. След 3 дни Хачо сам ѝ звънял да я връща на работа.
През всички тези години обаче никога не са обсъждали здравословното ѝ състояние. “Беше много деликатна, не говореше за проблемите си, не се ровеше и в живота на колегите си”, казва Такев.
С нея се работеше изключително лесно, спомня си и режисьорът Ангел Станчев, с когото са заедно в професията 30 години - от 1991-а. Правят “Актуална антена” и “Отзвук”, а когато ги уволняват от БНТ, създават фирма за реклама - “Имидж”, която съществува и днес. После 5 години градят ТВ 7. И през цялото това време никога не са си повишавали тон, не са се карали. “Изключително ерудирана, винаги изслушва хората и най-важното е, че беше страхотен журналист”, казва Станчев.
Диляна Грозданова е родена на 4 ноември 1957 г. в София. По майка е внучка на революционера от ВМРО Панчо Тошев и правнучка на Дончо Щипянчето.
Завършва английска гимназия, а после телевизионна журналистика в Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
След БНР и БНТ тя се ориентира към политиката. Член-учредител е на партията на Стефан Софиянски – Съюз на свободните демократи (ССД) и шеф на предизборния щаб на Софиянски (1999) при втората му кампания за кмет на София.
През 2001 г. влиза в 39-ото Народно събрание като депутат от НДСВ.
“Царят ме покани за водач на кандидат-депутатската листа в Габрово. Влязох в парламента. Но се оказах леко встрани от парламентарната група, защото не станах член на партията НДСВ”, казва тя в интервю.
През януари 2005 г. напуска парламента, а непосредствено преди началото на предизборната кампания напуска и ССД и се отказва от политическа дейност.
Става изпълнителен директор и водеща на седмичното предаване “Отзвук” по TВ 7, чийто собственик е съпругът ѝ Любомир Павлов. В края на 2011 година става президент на издателския борд на “Вестникарска група България”, който тогава притежава вестниците “Труд” и “24 часа”.
Впечатляващо прозорлива - това се вижда от нейни интервюта, когато вече не е в активната журналистика, но пък влиза в политиката, а по-късно създава ТВ 7.
“Сега се търсят не толкова идеи, колкото харизма”,
казва тя преди години, когато е сред учредителите на ССД. Тогава прогнозира, че ще започнат да се появяват политически партии, които имат харизматичен лидер.
А когато прави ТВ 7 заедно със съпруга си Любомир Павлов, обяснява в интервю за “24 часа”: “В XXI век няма място за гаражни телевизии и те постепенно ще започнат да отпадат. Да не говорим, че на вратата ни чука цифровата телевизия. Сега се борим за честоти, дали имало място за една, или за две телевизии. С цифровата телевизия ще могат да се направят 1000 телевизии с перфектно качество. Тогава от качеството ще зависи кой ще остане на пазара и няма да има много нужда от лицензиране.”
Диляна Грозданова ще бъде изпратена в тесен семеен кръг по изрично нейно желание. Семейството смята да уважи волята ѝ, затова не съобщаваме ден и час. Приятелите ѝ могат да я почетат във фейсбук със спомени.
Красавицата с добра душа
ДАНКА ВАСИЛЕВА
Запознахме се през 1976 г. в първи курс на Факултета по журналистика. И тя като мен бе току-що завършила английска гимназия. Сприятелихме се бързо. След година вече си имахме каре за бридж – тя с гаджето и аз с гаджето. Редовно се събирахме да играем вечер.
Диляна беше страхотна красавица. Всички се обръщаха след нея, дори и момичета. Но беше добра душа, нямаше я у нея типичната за хубавиците надменност. Нямаше и злоба, нито мръсни номера.
Спомням си първата студентска бригада. Ние, първокурсниците, спяхме във физкултурния салон на училището, батковците и каките – по квартири в селото, но идваха да наставляват новобранците. Всички момчета ухажваха Диляна. От по-горните курсове - също. Тя някак не ги отразяваше. Тогава Любо и Иван от четвърти курс се захванаха с полата ѝ на светофарчета. “Диляна, какъв е този кич!” Тя пак не ги отрази. Любо сега е модният законодател на републиката, професор по журналистика, а Иван – поет и академик.
Диляна стана законодател в телевизионната журналистика.
ОТ ФЕЙСБУК
Къдринка Къдринова, журналист и член на СЕМ:
Светла памет на Диляна Грозданова! Бяхме състудентки, пет години в един курс във Факултета по журналистика в СУ. Етична и интелигентна. Професионалните ни и житейски пътища после продължиха в различни посоки, но винаги съхранявахме взаимно уважение и топъл спомен за студентските години. Покрусена съм от загубата ѝ... От нашия някогашен курс вече отлетяха и Яна Кожухарова (твърде рано!), и Митко Златарев, и Джими Найденов, и Добри Пелов, ето, сега и Диляна... Тъжно, тъжно...
Валерий Тодоров, журналист, бивш генерален директор на БНР:
Отиде си още един светъл човек от нашия знаменит курс от Факултета по журналистика. Казвам знаменит по думите на наши преподаватели. Тя беше репортер в БНР и БНТ, след това водещ на две ярки предавания на БНТ - “Отзвук” и “Актуална антена”, депутат, изпълнителен директор на ТВ 7, учредител на партия... Имаше талант, хъс и воля за живот.
Петър Волгин, журналист и евродепутат:
През 2005 г. Диляна ме покани да работя в новата телевизия ТВ 7, на която тя беше директор. Диляна беше забележителен ръководител. Никога не налагаше мнението си, никога не казваше кой трябва и кой не трябва да бъде поканен. Имах пълната свобода да правя такива предавания, каквито исках. И Диляна винаги ме поддържаше. С нескрита носталгия се връщам към онзи период именно днес, когато цензурата е завладяла почти цялото медийно пространство.