
За изненада на мнозина въпреки 88-те си години и въпреки прекараната тежка двойна пневмония, папа Франциск се възстановява постепенно, като всеки ден регистрира ново подобрение. За това свидетелства и репортажът на в."Кориере дела сера", според който Светият отец реагира добре на физиотерапията, която следва дисциплинирано в резиденцията „Санта Марта" във Ватикана. Достъпът до целия втори етаж е строго охраняван от жандармерията и швейцарската гвардия.
В апартамента, където папата живее, има просторна стая, служеща за салон, в която той приема редките си посетители. Оттам се влиза в останалите помещения – спалня и кабинет. Според вестника онези, които наскоро са го видели, описват Бергольо седнал на малко бюро, на което има папки с документи. Макар да не може да говори дълго, той слуша внимателно, прелиства материали и дава кратки, но ясни указания: „Добре, продължаваме." Изглежда уморен, но запазва обичайното си чувство за хумор. „Как си? Още жив?" – шегува се с възрастен кардинал, преди самият той да бъде попитан как се чувства.
„Кориере дела сера" пише, че общото състояние на папата е по-добро, макар възстановяването при 88-годишен човек да изисква време. Според лекарите са нужни поне два месеца за възстановяването на папата след 23 март, когато беше изписан от болницата „Джемели". Там той прекара 38 дни лечение заради двустранна пневмония. Въпреки това първите три седмици на възстановяване в „Санта Марта" вече показват резултати – доказват го и няколкото неочаквани появи на папата през последните десет дни.
Франциск винаги е бил неспокоен дух, който не обича „да стои затворен в кутия за сардини", както се изразява самият той. Въпреки че за него се смяташе, че е човек, който често пренебрегва лекарски съвети, сега демонстрира изненадваща дисциплина. Вече 23 дни той всекидневно и с йезуитска упоритост се подлага на физиотерапия за възстановяване на белите дробове и мускулатурата на гърдите, за да се укрепят дишането и гласът му, пише изданието.
Упражненията се провеждат предимно сутрин.Папа Франциск се събужда още преди изгрев, моли се, служи литургия в малкия параклис с личните си секретари, закусва и започва физиотерапията. Той има по две сесии сутрин и поне една следобед – общо между два и три часа рехабилитация дневно. Упражненията включват разширяване на гръдния кош, контролирано дишане и укрепване на диафрагмата, както и физически занимания за мускулите на ръцете и краката, включително с помощта на проходилка.
Милиони вярващи видяха как на Цветница папата се появи на площад „Свети Петър" в края на литургията, за да поздрави с: „Честита Цветница, честита Страстна седмица!". Гласът му звучеше по-уверено от преди, макар движенията на ръцете му да са все още ограничени. Това е резултат от петседмичното обездвижване в болничната стая и честата употреба на системи с венозно вливане.
Според „Кориере дела сера" напредъкът е бавен, но постоянен. Целта е папата да възвърне самостоятелното си дишане. Използването на кислородна терапия вече е минимално и се прилага само вечер и нощем при необходимост. През по-голямата част от деня Светият отец вече не носи кислородна маска.
Въпреки ограничената подвижност, работата му не е прекъснала. Самият папа Франциск е автор на текстовете за тазгодишния Кръстен път в Колизея. Макар основните празнични литургии на Страстната седмица във Ватикана да бъдат водени от негови сътрудници, се очаква той да присъства поне в края на службите. Вечерната литургия в събота и Великденската меса в неделя вероятно ще бъдат ръководени от декана Джовани Батиста Ре и държавния секретар кардинал Пиетро Паролин, който може и да прочете пасхалното послание Urbi et Orbi – с благословията на папа Франциск.