
Доналд Тръмп съобщи, че е забранил участието на Илон Мъск в свръхсекретна правителствена среща за Китай.
Двама високопоставени служители на Пентагона, Дан Колдуел и Дарин Селник, бяха отстранени от министъра на отбраната Пийт Хегсет след разследване кой е казал за тайната среща на Мъск, пише "Дейли мейл".
Впоследствие срещата е била отменена след нареждане на Хегсет и Тръмп.
Според източници на "Дейли мейл" президентът на САЩ избухнал, когато научил, че Мъск е уведомен за срещата.
"Какво по дяволите прави Илон там? Уверете се, че няма да отиде", казал Тръмп.
Служители на Белия дом твърдят, че президентът не искал милиардерът да присъства на срещата, защото компанията му "Спейс Екс" има бизнес интереси за милиарди долари в Китай.
Това се случва на фона на новини за държавни служители, които са разгневени от постоянното присъствие на Мъск в Белия дом.
Въпреки, че Тръмп приветства участието на милиардера в правителствени дела, той беше обещал, че Мъск няма да взима участие в области, в които би могъл да има конфликт на интереси.
Преди месец изданието "Ню Йорк Таймс" съобщи, че Илон Мъск ще се запознае с плановете на американските военни за действие в случай на война с Китай.
Малко след това Тръмп и представители на Пентагона отрекоха новината.
Компанията "Тесла" на Мъск управлява най-големия си завод - Gigafactory Shanghai - в Китай. В нея са произведени около половината от всички автомобили през миналата година.
В Белия дом след срещата между Мъск и Хегсет Тръмп заяви, че не иска никой да вижда плановете на Съединените щати за потенциална война с Китай и намекна за вероятен конфликт на интереси на Мъск.
"Не искаме да водим потенциална война с Китай, но мога да ви кажа, че ако това се случи, ние сме много добре подготвени да се справим с нея, но не искам да показвам това на никого. Още повече на бизнесмен. Все пак Илон има бизнес в Китай", каза Тръмп.
Въпреки че подробностите за тайната среща остават забулени в тайна, гневът на Тръмп идва в деликатен момент, когато напрежението между САЩ и Китай се покачва.
Президентът на САЩ засили търговската война с Китай, като наложи зашеметяващи 125-процентови мита върху китайския внос в допълнение към 20-процентната такса, свързана с фентанила, въведена по-рано тази година - с което ефективната митническа ставка достигна 145%.
Това предизвика също толкова агресивен отговор от страна на Пекин. В отговор Китай повиши собствените си мита върху американските стоки от 84% на 125%.