
Ватиканът публикува снимки на папа Франциск, положен в отворен ковчег. Ритуалът се счита за формалното потвърждение, че Римокатолическата църква няма глава.
Той се състоя снощи в параклиса „Санта Марта" във Ватикана. Кардинал Кевин Фарел, камерленго на Ватикана, прочете официалната декларация за смъртта на папата по време на церемония, продължила около час.
Папа Франциск беше облечен в традиционни червени литургични одежди, а в ръцете му бе поставена броеница. Апартаментите му в Апостолическия дворец и в „Санта Марта" бяха запечатани.
Кардиналите се събраха тази сутрин във Ватикана, за да започнат подготовката за погребението на Франциск и да планират сложните ритуали, отбелязващи края на неговия понтификат и началото на следващия, пише "Дейли мейл". През следващите дни Конгрегацията на кардиналите ще организира погребението, ще планира конклава за избор на негов наследник и ще вземе други решения относно управлението на Католическата църква.
Папа Франциск почина вчера на 88-годишна възраст след инсулт, довел до кома и необратима сърдечна недостатъчност. Той се възстановяваше в апартамента си след петседмична хоспитализация заради пневмония. Последната му публична поява беше в неделя, когато даде Великденско благословение и направи последно приветствие към вярващите от папамобила на площад „Свети Петър".
Очаква се погребението му да се състои на 26 април.
Първата задача на конгрегацията е да определи кога тялото на Франциск може да бъде пренесено в базиликата "Свети Петър" за публично поклонение – това може да се случи още утре сутрин.
Според нормите, утвърдени от Франциск миналата година, погребението и погребалната церемония трябва да се състоят между петък и неделя.
Формалните папски апартаменти в Апостолическия дворец бяха запечатани снощи вечерта, следвайки вековна традиция.
Кардиналът от ирландски произход Кевин Фарел, който имаше задачата да обяви смъртта на Франциск и да я потвърди след установяване на причината, председателстваше ритуала.
Франциск обаче не живееше в двореца, а в хотел „Домус Санта Марта" от другата страна на Ватикана.
Той почина там, а тялото му беше пренесено в хотелския параклис във фоайето, където днес се провежда частно поклонение за ватикански служители и членове на папската домакинска служба.
След промени, направени от Франциск миналата година, тялото му беше положено в опростен дървен ковчег.
След преместването му в базиликата "Свети Петър", ковчегът му няма да бъде поставен на издигната платформа, а ще бъде просто разположен с лице към пейките, до Пасхалната свещ.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че заедно с първата дама Мелания Тръмп ще присъстват. Очаква се също така и аржентинският президент Хавиер Милей.
В завещанието си Франциск потвърди, че желае да бъде погребан в базиликата „Санта Мария Маджоре", която се намира извън Ватикана и е дом на неговата любима икона на Дева Мария.
Франциск често посещаваше базиликата, за да се моли пред византийската икона, изобразяваща Мария, облечена в синя роба, държаща младенеца Исус, който от своя страна държи инкрустирана златна книга.
Той посети базиликата на 23 март, на връщане от болницата Джемели след 38-дневно болнично лечение, за да поднесе цветя пред иконата.
На 12 април се върна за последен път, за да се помоли пред нея.
Кардинал Фарел ще изпълнява административните и финансови задължения на Светия престол, докато бъде избран нов папа.
Погребението ще бъде водено от декана на Колегията на кардиналите или, ако това не е възможно, от заместник-декана или друг старши кардинал.
Настоящият декан е италианският кардинал Джовани Батиста Ре, на 91 години. Заместник-деканът е аржентинският кардинал Леонардо Сандри, на 81 години.
След погребението следват 9 дни официален траур, известни като „новендиали".
През този период кардинали от цял свят пристигат в Рим, за да участват в срещи преди конклава за избор на нов папа.
За да се даде време на всички да пристигнат, конклавът трябва да започне между 15 и 20 дни след обявяването на „sede vacante" – „освободения престол", макар че може да започне по-рано, ако кардиналите се съгласят.
Избирателите ще се настанят във ватиканските помещения, изолирани от външния свят. Щом започне конклавът, те ще се съберат в Сикстинската капела, където ще гласуват на тайни сесии.
Кардиналите пишат името на своя предпочитан кандидат с маскиран почерк върху карта, която след това се сгъва и поставя в голяма чаша.
След това един от преброителите изважда картите и ги прочита една по една. Тогава друг кардинал ги нанизва с игла и конец.
Всеки ден се провеждат четири кръга на гласуване, докато един кандидат не получи две трети от гласовете. Резултатът от всяко гласуване се брои на глас и се записва от трима кардинали.
Ако никой не получи необходимите две трети, бюлетините се изгарят в печка близо до капелата със смес от химикали, които произвеждат черен дим.
Процесът може да се повтори многократно, като същите хора получават приблизително същия брой гласове, докато кардиналите наблюдават кой губи подкрепа.
Постепенно, кардиналите, гласували за някой с много малко гласове, е вероятно да насочат вота си към някой от по-силните кандидати в следващия кръг.
Различните фракции могат да изразяват мненията си в неформални разговори между гласуванията. Ключови моменти, показани в кино и столови на Ватикана, включват разгорещени обсъждания между кардинали.
Когато някой кардинал получи необходимите две трети от гласовете, деканът на Колегията го пита дали приема избора.
Ако приеме, избира папско име и облича папски одежди, след което излиза на балкона на базиликата „Свети Петър".
Бюлетините от последния кръг се изгарят в специална печка, с химикали, които произвеждат бял дим, сигнализирайки на света, че е избран нов папа.
Новият папа след това ще поздрави света от балкона на базиликата „Свети Петър" и ще произнесе реч.
Старшият кардинал-дякон ще обяви от балкона „Habemus Papam" – „Имаме папа", след което новоизбраният папа ще даде своето благословение на град Рим и света.
Правилата на Църквата гласят, че конклавът трябва да започне между 15 и 20 дни след смъртта на папата. Няма ограничение за продължителността на процеса – най-дългият конклав в историята е продължил 34 месеца.