
През последните дни САЩ започнаха преговори по наложените от тях „реципрочни мита" в опит да принудят търговските им партньори да се огънат и да отстъпят. По време на първите подобни преговори между Съединените щати и Япония американската страна поиска от японската да направи отстъпки по отношение на валутния курс на йената и да увеличи финансирането за отбрана, с което на практика постави директно на масата картите си, заявявайки своите интереси. Нещо повече, излезе информация, че САЩ са готови да оказват натиск върху други държави при преговорите, като поискат от тях да ограничат търговията с Китай в замяна на освобождаване от мита, пише КМГ.
Какъв е резултатът от този подход до момента? Някои страни наистина възприеха сигнали от Вашингтон по една проста причина – безразборното налагане на мита е равносилно на „война" с целия свят. Пред тарифната „тояга" умиротворяването не може да бъде заменено с мир, а при разделение и разединение компромисът няма да бъде уважен. И това е позицията на много държави.
В момента Китай е основен търговски партньор на повече от 150 държави и на фона на тормоза от страна на САЩ той пое инициативата да противодейства, не само за да защити собствените си интереси и национално достойнство, но и за да съхрани, доколкото е възможно, международния икономически, търговски ред и справедливост. Тъй като Китай продължава да провежда политики за разширяване на отварянето си към външния свят и за привличане на чуждестранни инвестиции, много мултинационални компании като „Мерцедес-Бенц", BMW и „Епъл" изразиха позицията си да се разширяват на китайския пазар.
Има една стара китайска поговорка, която гласи: „Справедливата кауза привлича много подкрепа, а несправедливата – малко". Без значение колко висока стена ще издигнат Съединените щати и колко раздор ще внесат в света, тенденцията към икономическа глобализация е необратима. Което поставя въпроса по-добре ли е да се подадем на тормоза в американски стил или да настояваме за откритост и сътрудничество? В крайна сметка дали е по-добре да се остави да вилнее „законът на джунглата" или да се тръгне по пътя на равенството и взаимната изгода? Китай вярва, че всяка икономика знае правилния отговор.