
Тялото на покойния папа Франциск, положено в отворен ковчег, днес бе пренесено с голяма процесия от параклиса на ватиканската резиденция, където живееше, до базиликата "Свети Петър".
Маршрутът на процесията е през площад "Санта Марта" и площада на Римските първомъченици във Ватикана, след това - площад "Свети Петър" и Ватиканската базилика.
Кардинал Камерлинг ще оглави литургия, в края на която ще започнат поклоненията пред тленните останки на покойния римски папа.
Базилика "Свети Петър" отваря врати днес в 11 часа местно време до полунощ. В четвъртък ще е отворена от 7 сутринта до полунощ, а в петък - от 7 до 19 часа.
Облечено в червена роба и с бяла митра на главата, тялото беше отнесено до базиликата през площад „Свети Петър" в отворен ковчег, влизайки през централната порта.
Събралите се на площада вярващи ръкопляскаха, докато тялото преминаваше край тях, пренасяно от т. нар. sediari pontifici (буквално 'папски столоносци'), които пренасяха папите на обществени места, преди Йоан Павел Втори да прекрати практиката в полза на папамобилите и да ги натовари с други задачи.
Ковчегът на Франциск беше положен пред олтара за изповеди върху малка, леко наклонена платформа на килим върху земята, а не в катафалка – откъсване от предишната практика, каквото беше желанието на покойника.
Самата траурна церемония ще започне в събота в 10 часа (8 ч. по Гринуич, 11 ч. българско време) в базиликата "Свети Петър", като на нея се очаква да присъстват около 170 чуждестранни делегации и около 200 000 богомолци според "Скай Ти Джи 24".
Папа Франциск почина на 21 април на 88-годишна възраст. Вчера пред тленните му останки, изложени първоначално в параклиса на резиденция"Света Марта", се преклони и италианският президент Серджо Матарела.
Сред високопоставените гости, които ще присъстват на погребението, са президентите на САЩ и на Франция - Доналд Тръмп и Еманюел Макрон, президентът и канцлерът на Германия - Франк-Валтер Щайнмайер и Олаф Шолц, президентът на Аржентина Хавиер Милей, британският престолонаследник - принц Уилям, и британският премиер Киър Стармър, президентът на Украйна Володимир Зеленски и много други държавни и правителствени ръководители, както и короновани особи.
За Ватикана ще замине и правителствена делегация от България, водена от премиера Росен Желязков.
Във Ватикана и в Рим се въвеждат драконовски мерки за сигурност. Ще има засилено присъствие на полиция и военни. Предвиждат се проверки из всички транспортни хъбове и превозни средства в Рим.
Пътни артерии в столицата ще бъдат затворени за движение, тъй като след траурната церемония във Ватикана ковчегът с тялото на папа Франциск ще бъде откаран от площад "Свети Петър" до централната римска базилика "Санта Мария Маджоре", където според последната воля на Франциск той ще бъде погребан.
Заради кончината на папата Италия въведе петдневен национален траур, който започна вчера. Тов засяга и честванията на националния празник - Ден на освобождението на Италия от фашизма и нацизма, който е на 25 април.
Траурните ритуали, съпътстващи кончината на папата, за първи път са толкова детайлно разказани в медиите. Ватиканът дори публикува официални кадри на тялото на папата, поставено в ковчега в резиденцията "Санта Марта".
Погребението на папата, подобно на това преди три години на британската кралица Елизабет Втора, се очертава да бъде силно медиатизирано в ерата на вездесъщите медии и социални мрежи. Самият папа Франциск обичаше общуването с медиите и дори стана първият папа, който не отказваше селфита с богомолци по различни поводи, отбелязва БТА.
"Ти Джи Ком 24" съобщава, че тъй като тялото на папата ще остане дълго време под погледите на хората, във Ватикана е била приложена техниката за съхранението му в добър вид, известна като танатопраксия.
Това е техника за консервиране на телата, при която се забавя процесът на разлагане и се запазва естественият вид на покойника. Методът предвижда инжектиране в тялото на покойника на съхраняващи субстанции, пълна дезинфекция на трупа, коригиращ грим на лицето и грижа за ръцете. Танатопраксията е обичаен метод, до който прибягва Ватиканът при поклоненията пред тленните останки на папи, пише dir.
Междувременно големият италиански изпълнител Джованоти посвети концерта си в Рим на папа Франциск с думите: "Всичко се ражда, за да цъфти, така е казал един свещеник. Свещеник от предградията, името му беше Франческо".