
След няколко дни на по-високи, почти летни температури, времето в Румъния се променя радикално в някои региони. Жълт код за проливни дъждове, бури и градушки е в сила днес за Олтения, Банат, Кришана, Марамуреш, по-голямата част от Трансилвания и в северозападна Влахия, съобщават от Националната служба по метеорология на страната. Възможно е на места.
Нестабилно е и времето в Букурещ, където вчера вечерта се изля пороен дъжд, придружен от гръмотевици.
В местностите Урсоая и Рушавац проливният дъжд предизвика наводнения. От Инспектората за извънредни ситуации на окръг Бузъу съобщават за запушена улична канализация и засегната местна инфраструктура.
“Общинският път, свързващ двете местности, е бил засегнат от отлагането на наноси и дърво върху пътното платно. Пострадали са и пет домакинства, където са счупени огради и водата е преляла върху земеделски земи и градини”, се посочва в прессъобщение на инспектората.
Местната комисия за извънредни ситуации се е намесила с багер за разчистване на пътя, а пожарникари са отишли на място, за да огледат района и да се намесят при необходимост със специален автомобил за интервенция и контрол, оборудван с мотопомпа.
Лошото време може да създаде проблеми и в окръг Караш Северин, където е в сила жълт код за опасност от наводнения, предупреждават от Националния институт по хидрология и управление на водите.
На този фон от Министерството на земеделието съобщиха, че Националната система за борба с градушките вече няма да се използва. Експертите посочват няколко причини за решението - не са утвърдени точките за изстрелване на ракети и няма проучване, което да показва дали има връзка между намесите в атмосферата и появата на суша. От ресорното ведомство коментират още, че искат да прибегнат до алтернативни решения като балони с хелий, които да бъдат закупени с европейски пари.
“На национално ниво над 2,5 млн. хектара не са обхванати от системата за борба с градушките, поради факта, че нито един от пусковите пунктове не работи към момента”, съобщи инж. Даниел Флоря, директор на Зонален център за борба с градушките в Яш, цитирана от румънската национална телевизия ТеВеРе.
Преустановяването на противоградовата защита е било поискано от сдружения на фермери, които се оплакват, че в техните райони е настъпила суша, става ясно още от разпространената информация.
“Сблъскваме се с този проблем от няколко години и многократно сме изисквали проучване от властите, за да покажем въздействието на тази система върху валежите. Докато не бъде направено това проучване на въздействието, тази система не трябва повече да функционира. Има застрахователна система за градушка, но за суша нямаме валидна застраховка в Румъния”, коментира Алина Крецу, изпълнителен директор на Форум на румънските фермери и професионални преработватели.
През втората половина на миналата година Националната система за борба с градушките беше спряна, след като работи без прекъсване в продължение на 20 години.