
Забраната за огласяване на данни от екзитполове в изборния ден е овехтяла – бликат от социалните мрежи и вайбър, никой не ги санкционира
Публикувахме интервюта на политолога Димитър Ганев от "Тренд" и социоложката Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" за дискутираните в момента промени в Изборния кодекс. Попитахме и социолога проф. д-р Росен Стоянов от "Галъп интернешънъл болкан".
- Да падне ли забраната социолозите да огласяват данни от екзитполове в изборния ден, проф. Стоянов?
- Задължително. Настоящото “ограничение” отдавна не функционира. То не бяха тематични песни по радиото, имена на приказни герои, цветни картинки в интернет, които да подскажат кой къде е в процентите към даден час от деня... Това е една овехтяла забрана, несъобразена най-вече с невъзможността за налагане на контрол и санкции в дигиталното пространство и свободата всеки с телефон в ръка да е медия.
- Трябва ли да се вдигне прагът за влизане в парламента?
- Да. За съжаление на мнозина, тази мярка се налага по две причини - първата е, за да се направи опит за ефективно противодействие на крайно лошата тенденция на спад в избирателната активност, вследствие на която на избори участва вече едва ли не само твърдият електорат. Втората причина е, за да се направи по-трудно в българския парламент да влизат все по-екзотични политически проекти, което е в пряка зависимост от ниския процент гласуващи.
- Кое от обсъжданите изборните промени, които се обсъждат биха донесли ползи, и кои - проблеми?
- Със сигурност крайности в решенията няма да са възможни. Сигурно е обаче и друго - каквито и да са промените, ще надделеят отново тесните партийни конюнктурни интереси, а не съобразяването с обществените нагласи и мнения по темата.
- Какво показват последните ви социологически проучвания за електоралните нагласи? Очаквате ли следващи предсрочни избори и кога?
- Промените в нагласите на терен са плавни, постепенни, но устойчиви, най-вече в нарастване на процентите на една партия за сметка на нейния краен огледален образ/опонент. Всичко друго е скучно и е във висока степен предвидимо, което не предполага причини “отдолу” за предсрочен вот. Разбира се, нашите политици винаги могат да предизвикат и сами сътресения и невъзможност този кабинет да продължи да управлява, но това едва ли ще се случи преди началото на следващата година.