
Звукът се възприема не само от ухото и мозъка, но дори отделни клетки на тялото реагират на него. Това са установили учени от Университета на Киото, Япония, пишат Физ.орг и БТА, позовавайки се на публикация в сп. "Къмюникейшънс байолъджи".
Звукът представлява механични вълни, които се разпространяват във въздуха. Той е в състояние да предава важна информация за заобикалящия свят и да предизвиква различни физиологични реакции. Едва сега обаче учените започват да осъзнават, че акустичното налягане може да има пряко въздействие върху клетките на човешкото тяло.
За да провери тази хипотеза, екип, ръководен от Масахиро Кумета, е направил експеримент, при който клетки са били култивирани в условия на акустична стимулация.
С помощта на секвениране на РНК, микроскопия и други техники учените са анализирали поведението на клетките, когато са изложени на звук в чуваемия диапазон. Резултатите са поразителни - оказва се, че клетките наистина реагират на звук.
Особено забележим е бил ефектът на потискане на диференциацията на адипоцитите - процеса на превръщане на предшествениците на мастните клетки в зрели мастни клетки. Това открива възможности за използването на звука като безопасен и неинвазивен метод за управление на състоянието на тъканите.
Изследователите освен това са идентифицирали
около 190 чувствителни към звука гени, регистрирали са промените в тяхната активност и са проучили вътреклетъчните механизми на предаване на звуковия сигнал.
Звукът е нематериален, но мощен инструмент. Той е безопасен, не изисква намеса и може да се използва за целенасочено регулиране на физиологичните процеси, отбеляза Масахиро Кумета.
В бъдеще учените планират да изследват по-задълбочено ефектите на звука върху клетките и да използват получените знания за медицински цели.
Учени по-рано съобщиха, че подготвят карта на човешкото тяло клетка по клетка.