
Тревожната статистика за здравословното състояние на нашите деца постоянно ни напомня за себе си – данните от Световната здравна организация излизат редовно в медиите, експерти говорят по темата, а и всички ние сме свидетели как прекарват по-голямата част от времето децата ни. Фактите са налице - 1/3 от децата в България са със затлъстяване според последното проучване на СЗО, което поставя България на 3-то място в страните от ЕС. Децата не се движат достатъчно, предпочитат да прекарват времето си с устройство в ръка, прекаляват със снаксовете и сладките напитки.
Експертите ни напомнят, че здравето на децата ни не зависи само от генетиката или достъпа до здравни услуги - ежедневните навици, които им създаваме у дома и в училище, играят ключова роля в изграждането на физически, психически и емоционално здрави личности.
Успяваме ли като родители и учители да създадем здравословни навици у децата? Вдъхновени от програмата „Нестле за по-здрави деца“, която цели да образова и мотивира децата, техните родители и учители към по-активен и здравословен начин на живот, да предоставя образователни материали по темата , да насърчава организирането на различни дейности, свързани със създаването на полезни и здравословни навици на децата, ви представяме 10 въпроса, които ще ви помогнат да разберете доколко насърчавате здравословните навици на вашите деца в ежедневието. Ако положителните отговори на въпросите са повече от 7 – вие сте отличници, ако са между 5 и 7 – вървите в правилната посока, но имате още какво да направите, ако са под 5 – време е за активна промяна. Както ще видите, въпросите ни са съвсем близки до ума и не изискват никакви специални умения или усилия – въпрос е на нагласа и постоянство, за да постигнем най-важната цел – да отглеждаме здрави и щастливи деца.
1. Осигурявате ли балансирано и разнообразно хранене на децата си?
Какво означава това? Има много информация и изписани тонове страници по темата. Ние ви предлагаме един изпитан и лесен за следване метод за балансирано хранене при децата, разработен от специалистите нутриционисти на Нестле. Наръчникът за балансирано хранене „Порция баланс“ ни показва нагледно какво означава една балансирана порция – половината от чинията е пълна със зеленчуци, а останалите две четвърти се запълват поравно с протеини и полезни въглехидрати. Мазнините, ядките и плодовете, както и обилното пиене на вода са допълнения към този ясен принцип.
2. Насърчавате ли пиенето на вода?
Хидратацията е основен фактор за здравето на децата. Водата подпомага храносмилането, регулира телесната температура и поддържа енергийния баланс. Въпреки това, много деца не пият достатъчно вода през деня. Според проучване [1] на Harvard T.H. Chan School of Public Health, над 50% от децата в САЩ са хронично дехидратирани, като момчетата и децата от по-малки възрасти са най-силно засегнати.
Ето препоръчителния прием на вода на децата според Европейската федерация по безопасност на храните (EFSA) :
- За деца от 12 до 24 месеца, общият прием на вода да възлиза на около 1100 – 1200 мл/ден;
- При 2-3-годишните – 1300 мл/ден;
- За 4-8-годишна възраст 1600мл/ден;
- За 9-13 години, според пола: момчета – 2100 мл/ден, момичета 1900 мл/ден.
- В пубертета дневните нужди от вода се изравняват с тези на възрастния, които възлизат на около 3300 мл за мъжете и 2300 мл за жените.
Честата консумация на подсладени напитки, вместо вода, е свързана с повишен риск от затлъстяване, диабет тип 2 и зъбен кариес. Заместването им с обикновена вода е една от най-лесните и ефективни здравословни промени.
3. Създали ли сте си активна семейна рутина?
Физическата активност е ключова не само за здравословно тегло, но и за добро настроение, фокус в училище и развитие на двигателните умения.
Според препоръките на СЗО [2] децата трябва да се движат поне един час на ден, което е извън активното трениране на спорт. Разходки, каране на колело, игра навън или танци у дома са забавни начини за движение. Според данни [3] от Европейската комисия, едва 19.5% от българските деца (на възраст 7–9 години) достигат препоръчителните нива на физическа активност за здраве.
За да успеете да ги насърчите да се движат повече, най-важното условие е превърнете движението в зававление и общуване за цялото семейство. Вашият личен пример означава повече от 1000 казани думи – вие трябва не просто да се движите, но и да покажете да децата са как да изпитат удоволствие от това.
Нестле за Живей Активно - най-голямата инициатива в България, чиято основна цел е да насърчи движението и активния начин на живот, тази година празнува 20 -я си юбилей. Ако имате нужда от вдъхновение какви активности да изберете – посещавайте редовно.
[1] https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/more-than-half-of-u-s-children-and-adolescents-are-not-properly-hydrated/
[2] https://www.who.int/publications/i/item/9789240015128
[3] https://ec.europa.eu/assets/eac/sport/library/factsheets/bulgaria-factsheet_en.pdf